Prosinec 2013

Chora Sfakion

13. prosince 2013 v 10:16 Letoviska
Letovisko Chora Sfakion (nebo Hora Sfakion, popř. se označuje zkráceným výrazem pouze jako Sfakia) najdete na jihu řeckého ostrova Kréta a v jeho západní části. Pobřežní vesnička patří ke krétskému regionu Chania a žije v ní necelých 400 místních obyvatel.

Většina turistů, kteří přicestují na ostrov Kréta na last minute či katalogový zájezd, sem dopraví autobusy z letiště v Chanii, která leží asi 70 km daleko směrem na sever. Cesta do Chora Sfakion vede podle ukazatelů směřujících k vesničce Vrisses. Silnice se táhne krásnou krétskou krajinou a patří k těm nejhezčím na ostrově. Proto jsou letecké zájezdy na Krétu tak oblíbené. Vede kolem náhorní plošiny Asfikou a od ní už pomalu klesá směrem k Chora Sfakion k hladině moře.

Vesničku kolem dokola obklopují horské vrcholky, místo samotné je postavené přímo u moře. Během zájezdu můžete na hladině vidět, jak se v ní zajímavě odrážejí okolní hory ostrova Kréta. Pláž je hrubozrnná, dobře udržovaná, a po celé léto nabízí příjemnou teplotu ke koupání a hezké místo k opalování.

K vesničce Chora Sfakion patří také menší přístav, ze kterého se lodí dá během vašeho zájezdu vydat do okolních letovisek Kréty, jako je například městečko Agia Roumeli, Loutri, nebo na nedaleký ostrůvek Gavdos.

Jeskyně Pelekita

11. prosince 2013 v 11:09 Jeskyně
Jeskyně Pelekita na řeckém ostrově Kréta je známá také pod názvem Sykias Spilios. Dostanete se k ní z vesničky Kato Zakros, která leží u pobřeží na jihovýchodě ostrova.

Celá trasa k jeskyni Pelekita je dlouhá asi 14 kilometrů a cesta tak bude trvat nejméně 3 hodiny. Určitě není k doporučení brát sebou na túru menší děti, cesta je totiž místy hodně obtížně schůdná. Pouhý 1 metr na úzké a nerovné stezce budete často vzdáleni od hluboké propasti (až 30 metrů).

Pokud trávíte dovolenou na ostrově Kréta za horkých letních dní, určitě se na cestu k jeskyni Pelekita také nevydávejte. Část trasy vede přes příkrá stoupání a v případě nedostatečné fyzické kondice může snadno dojít k vyčerpání. Samozřejmostí je mít sebou vždy dostatečné množství vody na občerstvení i osvěžení.

Nejobtížnějším úsekem je zcela určitě ta poslední část trasy. Vine se totiž hodně prudce nahoru po skále a pod nohama se vám budou drolit kamínky. Takže další rada na cestu, která dá vaší dovolené na Krétě nádech dobrodružství, je mít na nohou kvalitní a pevnou vyšší turistickou obuv.

Agios Nikolaos

9. prosince 2013 v 11:54 Letoviska
Město Agios Nikolaos s přibližně 12 tisíci obyvateli najdete v zátoce Mirabello, na řeckém ostrově Kréta. Leží asi 30 km západním směrem od Sitie a necelých 50 km východním směrem od metropole Heraklion.

Svůj název Agios Nikolaos získalo město podle stejnojmenného kostela, jehož původ se datuje do 10. století. Pokud si kostelík chcete o dovolené na Krétě prohlédnout, objevíte ho nedaleko hotelu Minos Palas na jednom výběžku do moře.

Původně rybářská vesnička Agios Nikolaos patří mezi první vybudovaná letoviska na celém ostrově Kréta, cestovní ruch se zde začal rozmáhat už na přelomu 60. a 70. let minulého století. To se dovolená na Krétě právě v Agios Nikolaos stávala velmi populární a začaly se tu stavět první hotely. Díky tomu, že tu uvidíte mnoho nových staveb, možná nabudete dojmu, že místo nemá dlouhou historii. Ale je to přesně naopak.

Ve 3. stol. př.n.l. zde stávalo antické osídlení Lato, které tu mělo důležitý a bohatý obchodní přístav. Pozůstatky tohoto osídlení objevíte asi 5 km daleko od Agios Nikolaosu, když se vydáte do vnitrozemí ostrova Kréta.

Na začátku 20. století se město Agios Nikolaos stalo metropolí krétské oblasti Lassithi a dnes je již více než 40 let známým letoviskem ostrova Kréta s pěšími promenádami, mnoha tavernami a nejrůznějšími obchody. Letní dovolenou sem přijíždí strávit každým rokem stále více turistů.

Pláž Falassarna

6. prosince 2013 v 9:06 Pláže
Místo Falassarna na západě řeckého ostrova Kréta tvoří v podstatě jedna krásná a rozlehlá písečná pláž. Zajímavé je, že před 10 lety byla vybrána veřejností mezi 10 nejhezčích pláží v Řecku, umístila se dokonce na 3. místě.

V té době ještě totiž nebyla Falassarna tolik známá a navštěvovaná a na dovolenou na Krétu sem jezdilo jen málo turistů. Možná i díky ocenění se ale bohužel tato skutečnost začíná pomalu měnit a dnes se tady buduje typická turistická infrastruktura.

Pokud ale hledáte místo ke strávení klidné dovolené na Krétě s přírodními krásami, ještě stále je Falassarna to pravé místo. Žádný velký noční život tady nenajdete, stejně jako dlouhé pobřežní promenády s mnoha obchody a tavernami.

Po celou letní sezónu si můžete na pláži Falassarna o dovolené na ostrově Kréta za poplatek můžete vypůjčit lehátka a slunečníky, k občerstvení je připraveno několik barů. Pláž není skoro vůbec obydlená, najdete tady jen pár menších apartmánů k ubytování turistů, kteří pro svou dovolenou zvolili právě ostrov Kréta. Ale i tak zde milovníci aktivního života nepřijdou na pláži Falassarna zkrátka a mohou si vyzkoušet vodní sporty.

Naleziště Aptera

6. prosince 2013 v 8:06 Naleziště
Naleziště Aptera najdete v západní části řeckého ostrova Kréta, leží přibližně 9 km východním směrem od Chanie. Místo patří k městečku Apokoronas a najdete ho nad nad výběžkem Souda v nadmořské výšce 250 m.

Aptera se nachází hned u několika pláží, na které turisté často tráví dovolenou na ostrově Kréta. Ke krásné pláži Almirida je to asi 4 km daleko, k pláži u Kalivesu jen o kousek dál, cca 6,5 km. Protože Aptera měla skvělou polohu již v minulosti, její osídlení se datuje již do antického období. K vidění jsou tak tady památky z období dórského, mykénského, stejně jako z byzantských časů.

Nejen díky výhodné poloze, ale i pro skvělý výhled na Soudu a především dobré zásobování vodou, byla Aptera na západě ostova Kréta založena. Nálezy z původního osídlení najdete v rozsáhlém areálu, který je ale oplocen.

Mezi nejzajímavější pozůstatky v oblast Aptera určitě patří cisterny na vodu z římského období, jejichž větší část je skryta pod zemí. I člověka neznalého historie určitě překvapí, jak rozsáhlé toto archeologické naleziště na Krétě je.