Agios Nikolaos

9. prosince 2013 v 11:54 |  Letoviska
Město Agios Nikolaos s přibližně 12 tisíci obyvateli najdete v zátoce Mirabello, na řeckém ostrově Kréta. Leží asi 30 km západním směrem od Sitie a necelých 50 km východním směrem od metropole Heraklion.

Svůj název Agios Nikolaos získalo město podle stejnojmenného kostela, jehož původ se datuje do 10. století. Pokud si kostelík chcete o dovolené na Krétě prohlédnout, objevíte ho nedaleko hotelu Minos Palas na jednom výběžku do moře.

Původně rybářská vesnička Agios Nikolaos patří mezi první vybudovaná letoviska na celém ostrově Kréta, cestovní ruch se zde začal rozmáhat už na přelomu 60. a 70. let minulého století. To se dovolená na Krétě právě v Agios Nikolaos stávala velmi populární a začaly se tu stavět první hotely. Díky tomu, že tu uvidíte mnoho nových staveb, možná nabudete dojmu, že místo nemá dlouhou historii. Ale je to přesně naopak.

Ve 3. stol. př.n.l. zde stávalo antické osídlení Lato, které tu mělo důležitý a bohatý obchodní přístav. Pozůstatky tohoto osídlení objevíte asi 5 km daleko od Agios Nikolaosu, když se vydáte do vnitrozemí ostrova Kréta.

Na začátku 20. století se město Agios Nikolaos stalo metropolí krétské oblasti Lassithi a dnes je již více než 40 let známým letoviskem ostrova Kréta s pěšími promenádami, mnoha tavernami a nejrůznějšími obchody. Letní dovolenou sem přijíždí strávit každým rokem stále více turistů.


Na pláži se v čase dovolené na Krétě dá nejen lenošit při opalování, ale samozřejmě si tady můžete vyzkoušet i nejrůznější vodní sporty. Moře je zde průzračné a láká ke koupání po celou letní sezónu s příjemnou teplotou.

Ve starém rybářském přístavu už nekotví tolik rybářských loděk jako dříve. Dnes sem, na pobřeží Kréty, připlouvají hlavně výletní lodě s turisty, které dále směřují k Dodekanským nebo Kykladským ostrovům, nebo dokonce do hlavního města Řecka, do Athén.

Zajímavým výletním cílem ostrova Kréta je zcela určitě nedaleké jezero Voulismeny se sladkou vodou. S mořem je spojeno kanálem, který teče centrem města. Kolem jezera je mnoho skal, na kterých bylo postaveno právě Agios Nikolaos.

Dnes se na skalních vrcholcích dá během dovolené na Krétě navštívit kavárny a taverny, dole u jezera je zase postaven amfiteátr a letní kino, kde se během sezóny konají zajímavá představení. Také tu najdete diskotéky a noční bary.

Milovníci dějin zase v čase dovolené na Krétě určitě navštíví muzeum historie, kde jsou vystaveny například předměty z mínojského období. Pocházejí z archeologického naleziště Gournia, které je vzdálené cca 15 km východním směrem od letoviska Agios Nikolaos a je veřejnosti přístupné.

Místní kroje zase můžete obdivovat v Národním muzeu. Zajímavý je také lodní výlet na ostrůvek Spinalonga, který se neblaze proslavil jako kolonie pro lidi postižené nemocí lepra.

V okolí Agios Nikolaos jsou také jedinečné a původní vesničky, jako například Kritsa s kostelíkem Panagia Kera, který pochází z 5. stol. Z vesničky Zenia zase budete mít jedinečný panoramatický výhled do širokého okolí ostrova Kréta, protože se nachází ve výšce 750 m.n.m..

Pěšky nebo autem se také můžete vydat na náhorní plošinu Katharo, kde archeologové objevili zbytky historických zvířat. Více než 50 km daleko je místo Psychro, kde se údajně zrodil nejvyšší bůh Zeus.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama