Chora Sfakion

13. prosince 2013 v 10:16 |  Letoviska
Letovisko Chora Sfakion (nebo Hora Sfakion, popř. se označuje zkráceným výrazem pouze jako Sfakia) najdete na jihu řeckého ostrova Kréta a v jeho západní části. Pobřežní vesnička patří ke krétskému regionu Chania a žije v ní necelých 400 místních obyvatel.

Většina turistů, kteří přicestují na ostrov Kréta na last minute či katalogový zájezd, sem dopraví autobusy z letiště v Chanii, která leží asi 70 km daleko směrem na sever. Cesta do Chora Sfakion vede podle ukazatelů směřujících k vesničce Vrisses. Silnice se táhne krásnou krétskou krajinou a patří k těm nejhezčím na ostrově. Proto jsou letecké zájezdy na Krétu tak oblíbené. Vede kolem náhorní plošiny Asfikou a od ní už pomalu klesá směrem k Chora Sfakion k hladině moře.

Vesničku kolem dokola obklopují horské vrcholky, místo samotné je postavené přímo u moře. Během zájezdu můžete na hladině vidět, jak se v ní zajímavě odrážejí okolní hory ostrova Kréta. Pláž je hrubozrnná, dobře udržovaná, a po celé léto nabízí příjemnou teplotu ke koupání a hezké místo k opalování.

K vesničce Chora Sfakion patří také menší přístav, ze kterého se lodí dá během vašeho zájezdu vydat do okolních letovisek Kréty, jako je například městečko Agia Roumeli, Loutri, nebo na nedaleký ostrůvek Gavdos.


Do Chora Sfakion zase připlouvají na výletních lodích turisté, kteří se chtějí pěšky vydat k nejznámější soutěsce na Krétě Samaria. Podél místního přístavu lze navštívit a příjemně posedět v některé z místních taveren popřípadě kafenií.

V době benátské nadvlády nad Krétou byla Chora Sfakion bohatým městem, ve kterém panoval rušný obchod. Pozůstatky z tohoto významného období si můžete v čase last minute zájezdů na Krétu prohlédnout na východ od centra, jsou umístěné nedaleko kostelíka Agia Apostoli.

Místní zajímavostí také je, že odsud pocházel hrdina v boji proti turecké nadvládě jménem Daskalojanis. Volně přeloženo do češtiny učitel Janis. Byl zákeřně zavražděn poté, co ho do města Heraklion vylákali Turci, že s ním chtějí uzavřít společný mír. Jeho bratr se bohužel po jeho smrti zbláznil a brzy nato také umřel. Pomník hrdiny Kréty můžete během last minute zájezdu navštívit v městečku Anopolis.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama