Naleziště Aptera

6. prosince 2013 v 8:06 |  Naleziště
Naleziště Aptera najdete v západní části řeckého ostrova Kréta, leží přibližně 9 km východním směrem od Chanie. Místo patří k městečku Apokoronas a najdete ho nad nad výběžkem Souda v nadmořské výšce 250 m.

Aptera se nachází hned u několika pláží, na které turisté často tráví dovolenou na ostrově Kréta. Ke krásné pláži Almirida je to asi 4 km daleko, k pláži u Kalivesu jen o kousek dál, cca 6,5 km. Protože Aptera měla skvělou polohu již v minulosti, její osídlení se datuje již do antického období. K vidění jsou tak tady památky z období dórského, mykénského, stejně jako z byzantských časů.

Nejen díky výhodné poloze, ale i pro skvělý výhled na Soudu a především dobré zásobování vodou, byla Aptera na západě ostova Kréta založena. Nálezy z původního osídlení najdete v rozsáhlém areálu, který je ale oplocen.

Mezi nejzajímavější pozůstatky v oblast Aptera určitě patří cisterny na vodu z římského období, jejichž větší část je skryta pod zemí. I člověka neznalého historie určitě překvapí, jak rozsáhlé toto archeologické naleziště na Krétě je.


A protože Aptera není moc známá, jako například naleziště Knossos nebo Faistos, není tady takový nával turistů. Vy si tak můžete celé místo během dovolené na Krétě v klidu prohlédnout. To ale v žádném případě neznamená, že je naleziště nějak méněcenné. Naopak v něm objevíte další éru z dějin ostrova Kréta.

Místní obyvatelé žijí v současnosti v přibližně 2 km vzdálené vesničce Megala Chorafia, která turistům může nabídnout hezké náměstíčko s tavernami, kde se podávají výborné místní speciality. Obdivovat tu můžete také krásné vilky anebo si nakoupit nějaké ty suvenýry v místních obchůdcích.

Nedaleko naleziště Aptera lákají k návštěvě i jiné pamětihodnosti ostrova Kréta, jako například kláštery Moni Agia Triada nebo Moni Gouverneto. V tom prvně jmenovaném si o dovolené určitě nezapomeňte koupit bio víno nebo bio olivový olej, které se zde vyrábějí.

Mezi další výletní cíle v okolí lokality Aptera patří i kláštery Gouverneto nebo Katholiko. Milovníci klidu a pohody určitě v čase dovolené na Krétě nevynechají návštěvu rybářské vesničky Kolimbery s klášterem Moni Gonias, kde budete mít pocit, že se tu zastavil čas.

Z Aptery také můžete podniknout zajímavé výlety do západní části ostrova Kréta. V nabíce jsou soutěsky Imbros a Agia Irini, a samozřejmě také nejdelší evropská propast Samaria. Při cestě můžete narazit i na další krásné horské vesničky, např. Askifou, Vamos nebo Vrisses.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama