Leden 2014

Klášter Faneromenis

10. ledna 2014 v 10:54 Památky
Klášter Panagia Faneromenis (Odhalení Panny Marie) leží na východě řeckého ostrova Kréta, jen kousek (asi 9 km) od města Sitia západním směrem a 1 km od pláže Platani. Jeho název pochází od ikony Panny Marie, která byla nalezena v jeskyni uvnitř kláštera.

Je postaven na okraji soutěsky Agioi Pantes (Všech svatých) nedaleko pobřeží, a leží blízko silnice vedoucí ke známému letovisku na ostrově Kréta Agios Nikolaos. Pokud se ke klášteru vydáte po hlavní silnici ze Sitie, po několika kilometrech narazíte na odbočku doprava, směrem k severnímu pobřeží ostrova Kréta.

Po asi 2 kilometrech se dostanete k další odbočce, ta se po několika kilometrech zase napojuje na původní cestu. Zpočátku je cesta asfaltová, později je ale nezpevněná, přesto v létě dobře sjízdná. I když silnice ke klášteru Panagia Faneromenis stále stoupá, není potřeba mít terénní vůz.

Podél cesty k Panagia Faneromenis si můžete prohlédnout pozůstatky původního antického osídlení Kréty.

Almirida

3. ledna 2014 v 11:09 Letoviska
Rybářskou vesničku Almirida najdete na ostrově Kréta, přesněji na jeho severozápadním pobřeží. Malá obec s několika sty obyvateli se rozkládá nedaleko (cca 2,5 km) letoviska Kalives, v zátoce Souda.

Nejbližší velké město u letoviska Almirida je Chania, která je vzdálená přibližně 25 km západním směrem a leží na pobřeží ostrova.

Milovníci slunění a koupání v moři najdou o dovolené ve středisku Almirida dlouhou pláž, kterou tvoří převážně písek. Je tak oblíbená hlavně mezi rodinami s dětmi, protože i pobřeží se svažuje do moře jen velmi pozvolna.

Pokud nechcete na dovolené na Krétě jen tak lenošit na pláži, můžete si vyzkoušet některý z vodních sportů v okolí obce Almirida. V nabídce je třeba surfing, plavba na plachetnici nebo na kajaku. Nedaleko Almiridy se také nachází aquapark Limnoupolis s mnoha bazény, tobogány, skluzavkami pro malé i velké, a dalšími atrakcemi.

Samozřejmě si můžete během pobytu na ostrově Krétě na pláži za poplatek vypůjčit slunečníky a lehátka. Pokud dostanete hlad nebo žízeň, v okolí pláže v letovisku Almirida jsou vybudované příjemné bary a taverny, které nabízejí místní i mezinárodní pokrmy a drinky.