Klášter Faneromenis

10. ledna 2014 v 10:54 |  Památky
Klášter Panagia Faneromenis (Odhalení Panny Marie) leží na východě řeckého ostrova Kréta, jen kousek (asi 9 km) od města Sitia západním směrem a 1 km od pláže Platani. Jeho název pochází od ikony Panny Marie, která byla nalezena v jeskyni uvnitř kláštera.

Je postaven na okraji soutěsky Agioi Pantes (Všech svatých) nedaleko pobřeží, a leží blízko silnice vedoucí ke známému letovisku na ostrově Kréta Agios Nikolaos. Pokud se ke klášteru vydáte po hlavní silnici ze Sitie, po několika kilometrech narazíte na odbočku doprava, směrem k severnímu pobřeží ostrova Kréta.

Po asi 2 kilometrech se dostanete k další odbočce, ta se po několika kilometrech zase napojuje na původní cestu. Zpočátku je cesta asfaltová, později je ale nezpevněná, přesto v létě dobře sjízdná. I když silnice ke klášteru Panagia Faneromenis stále stoupá, není potřeba mít terénní vůz.

Podél cesty k Panagia Faneromenis si můžete prohlédnout pozůstatky původního antického osídlení Kréty.


Klášter Panagia Faneromenis je poměrně starý, ale přesné datum jeho vzniku nelze přesně určit. Zřejmě byl založen někdy před rokem 1455 poustevníkem Ioannikiosem, ale byl později zničen pirátem Barbarossou. Zrekonstruován byl poté v roce 1624 mnichem Gennadiosem.

V centru kláštera Panagia Faneromenis je jeden kostel zasvěcený Nanebevzetí Panny Marie a druhý sv. Jiřímu. V kapli můžete na zájezdu na ostrov Kréta obdivovat fresky pocházející již z období kolem roku 1455, které ale bohužel zčernaly kouřem, když Turci kapli roku 1829 zapálili.

V klášteře Panagia Faneromenis je šest starých mnišských cel, které si dodnes udržely svůj středověký architektonický styl. I když je v dnešní době klášter opuštěný, jsou zde i jiné cely, které vybudovaly místní obyvatelé, a které slouží pro ubytování poutníků v polovině měsíce srpna, kdy se zde konají slavnosti Tis Panagias.

Nad klášterem Panagia Faneromenis také uvidíte hřbitov, kde byli poslední mrtví pohřbeni někdy v 18. století.

Místní soutěska má vyústění u oblázkové pláže, kde se můžete po náročném výletu během zájezdu na ostrov Kréta vykoupat v příjemně prohřátém moři u pobřeží Kréty. Pokud se pěšky od pláže vydáte na druhou stranu soutěsky do kopce kolem moře, ke klášteru to budete mít asi 2 kilometry.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama