Chania

21. dubna 2014 v 7:53 |  Letoviska
Město Chania na pobřeží řeckého ostrova Kréta je po Heraklionu druhým největším městem na tomto ostrově. Ještě do počátku 70. let minulého století to také bývalo hlavní krétské město.

Chania má pro návštěvníky ostrova Kréta opravdu zajímavou atmosféru, úzké uličky historického centra, místní tržiště i rybářské přístavy s tavernami, to vše má pro cizince opravdové kouzlo. To je důvodem, proč přilétá na dovolenou na Krétu tolik turistů právě do Chanie.

Jakýmsi symbolem pobřežního letoviska Chania je maják Faros, který najdete na východě u vjezdu do přístavu. Byl postaven v roce 1830 během krátké egyptské okupace ostrova Kréta a to na základech starého benátského majáku na přístavním molu.

V 19. století měl špičatou kuželovitou střechu, která mu propůjčovala, a to ještě více než dnes, vzhled minaretu. Střecha byla později nahrazena skleněnou kabinou pro elektrický maják. Později byl rekonstruován a v roce 2006 slavnostně otevřen.

Chania se jinak dělí na starou část, kde najdete i přístav, a tu novější. V té původní části najdete samozřejmě nejvíce památek z doby dávných obyvatel ostrova Kréta, včetně historických benátských domů.

Mezi nejnavštěvovanější památky Chanie patří určitě synagoga Etz Hayyim. Již ve středověku mělo město synagogy dvě, a sice již zmíněnou Etz Hayyim, a druhou Beth Shalom. Ta byla zničena během bombardování ostrova Kréta v květnu 1941.

Také Etz Hayyim byla během druhé světové války poničena německými vojáky po deportaci Židů z Chanie 20. května 1944. V poválečných letech budova dále chátrala a zemětřesení, které postihlo ostrov Kréta v roce 1995, jí poničilo ještě více.

Již o rok později se ale díky programu Jewish Heritage v New Yorku začalo s její obnovou, a tak byla znovu otevřena v roce 1999. Patří k ní také zahrada se čtyřmi hroby rabínů a malá knihovna.

Mezi nejzajímavější církevní stavby v Chanii patří pravoslavná Katedrála tří mučedníků na náměstí Platia Athinagora. Byla postavena na základech staršího dvojlodního kostela, který byl přeměněn během osmanského období na továrnu na mýdlo.

Místní přístav vybudovali na Krétě Benátčané již ve 14. století a díky tomu se město stalo nejvýznamnějším hospodářským a politickým spojení mezi ostrovem Kréta a Benátkami. Chania díky tomu získala dokonce přezdívku Krétské Benátky.

Kolem je dnes otevřeno mnoho vynikajících taveren, které nabízejí nejen rybí speciality. V přístavu také funguje potápěčská škola anebo si zde můžete vybrat z pestré nabídky výletů z přístavu Chania lodí do širokého okolí.

Milovníci historie zcela určitě vyrazí do jednoho z místních muzeí, v nabídce je archeologické muzeum, byzantské a námořní muzeum, historické nebo válečné.

Je jasné, že kromě zemědělství je druhým nejdůležitějším ekonomickým faktorem pro místní obyvatele cestovní ruch. Díky štědrým vládním úvěrům zde v 70. letech minulého století začala v okolí města Chania výstavba velkých hotelových komplexů.

Dnes tak celé pobřeží s písečnými plážemi lemuje nejen velké množství hotelů a penzionů, ale také taveren, barů, obchodů se suvenýry a dalších turistických zařízení pro prožití příjemné dovolené na největším řeckém ostrově.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama