Georgioupolis a okolí

13. května 2014 v 10:11 |  Letoviska
Letovisko Georgioupolis na řeckém ostrově Kréta se nachází v idylické zátoce, u nejdelší písečné pláže na celém ostrově. Je obklopené eukalyptovými stromy, které sousedí s nádhernou horskou krajinou, ideální k pěší turistice.

Mimořádně krásná krajina v okolí letoviska Georgioupolis mezi horami, mořem, řekami a jezerem Kournas je na ostrově Kréta, ale v celém Egejském moři, skutečně unikátní. Je to ideální a klidné místo pro objevování ostrova Kréta a samozřejmě i třeba i pro pohodovou dovolenou.

Příroda regionu v blízkosti Georgioupolis zůstává naštěstí stále téměř nedotčena, a to navzdory rychlému rozvoji cestovního ruchu v posledních letech. V blízkosti obce se nachází chráněná oblast s unikátními živočichy a rostlinami.

Pláž střediska Georgioupolis tvoří převážně jemný písek, dlouhá je více než 10 km a je jednou z nejčistších pláží nejen na ostrově Kréta, ale v celém Řecku. V klidné a tradiční vesničce budete ale také mít spoustu příležitostí k nákupům a zábavě, v nabídce jsou různé restaurace, bary, kavárny i obchody.

Vzhledem k tomu, že pobřežní silnice vede paralelně s pláží, je v Georgioupolis vybudováno mnoho hotelů. Proto je důležité vědět, kde na ostrově Kréta budete přesně ubytováni, protože pak nelze vyloučit hluk od silnice.

Ale vzhledem k tomu, že se zde nesmějí stavět vysoké hotely, si můžete vychutnat od pláže nádherné horské scenérie Bílých hor. Jejich vrcholky bývají často až do konce května stále ještě pokryté sněhem.

Na rozdíl od mnoha letovisek na východním pobřeží ostrova Kréta má Georgioupolis skutečné centrum, a neskládá se jen z hotelů. Tak se místní život odehrává převážně na centrální návsi, kde se obyvatelé scházejí v kafeniích u kávy nebo ouza, a sdělují si novinky. I vy se k nim můžete přidat a užívat si tak krétský každodenní život.

Vesnička Georgioupolis se nachází asi 35 km východně od města Chania a cca 27 km od města Rethymnon, jejichž obyvatelé sem přijíždějí často na víkendy.

Ve vnitrozemí, asi 6 km od Georgioupolis, najdete největší sladkovodní jezero na ostrově Kréta, Kournas. Má průměr 1,5 km a místy je až 60 metrů hluboké. Je obklopené horským hřebenem, a tak to vypadá, jako kdyby jste byli v Alpách a ne na řeckém ostrově Kréta.

Kolem jezera jsou vybudované taverny, přímo nad jezerem je také kavárna s panoramatickým výhledem na hory a moře. Na jezeře si můžete mimo jiné pronajmout šlapadla.

Zajímavým výletním místem je také plošina Askifou a cesta na jižní pobřeží ostrova Kréta až k místu Frangokastello. Už jen samotná cesta přes "Bílé hory" je skvělým zážitkem. Frangokastello vás jistě okouzlí svými mírně se svažujícími plážemi s dunami.

Doporučujeme také cestu z Georgioupolis k propasti Prevelis u Plakiasunebo ke stejnojmennému klášteru. Pro pěší turisty ubytované v Georgioupolisu jsou skvělými tipy k výletům soutěsky Kalikratis, Imbros a Aradena.

Z Georgioupolis to také není daleko ke klášteru Arcardi nedaleko Rethymnonu, je to jeden z nejkrásnějších klášterů na ostrově Kréta, který pochází ze 16. století a je umístěn v nádherném přírodním prostředí.

Zajímavá může být také návštěva horských vesniček ve vnitrozemí Kréty. Na východě je to vesnička Prasses, které je památkově chráněná, Maroulas a Margarites, známá pro svojí výrobu keramiky. Ale také obec Argiroupolis se svými vodopády stojí za zajížďku.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama