Chersonissos

13. června 2014 v 16:54 |  Letoviska
Letovisko Chersonissos (přesný název Limeas Chersonisou) na řeckém ostrově Kréta leží na jeho severním pobřeží. Patří k největším letoviskům na Krétě, najdete ho asi 30 km východně od Heraklionu a 10 km západně od Malie.

Do letoviska Chersonissos přijíždějí na dovolenou jak rodiny s dětmi tak i mladí lidé. Ti druzí hlavně kvůli pestrému nočnímu životu, který je po celém ostrově Kréta vyhlášený. Návštěvníci sem přijíždějí především z Německa, Holandska, Anglie a dalších zemí severní Evropy. Na turisty z Řecka tady narazíte jen zřídka.

Bohužel tady již nenajdete typickou krétskou kulturu nebo tradice, z obce Chersonissos se stalo skutečně masové turistické středisko, jako kdekoliv jinde ve Středozemním moři. I přestože hlavní silnice podél severního pobřeží nevede přes město, panuje zde velký provoz.

Podél moře vede v letovisku Chersonissos široká, dobře udržovaná pobřežní promenáda, která je z velké části bez aut. Přímo ve městě se nachází několik dobrých pláže, které jsou ale v létě hodně zaplněné lidmi, kteří si z ostrova Kréta vybrali pro dovolenou právě Chersonissos.


Na promenádě narazíte po obou stranách na restaurace, bary, noční kluby a obchody s turistickými potřebami. V malém přístavu uvidíte kotvit menší jachty a rybářské lodě.

Co se týče jídla, k dispozici jsou po celém letovisku Chersonissos taverny s řeckou, německou a mezinárodní kuchyní. Oblíbené tu bývají i fast foody, samozřejmostí je tady již i Mc Donalds nebo nizozemský řetězec Friet Piet Van. Za relativně dobré ceny se najíte na promenádě v restauraci Agropolis.

Většinu barů a jiných nočních podniků ve středisku Chersonissos najdete, stejně jako ve většině letovisek na Krétě, podél moře. Mnoho diskoték je v létě slyšet široko daleko od půlnoci až do brzkého rána. Ve většině podníků se v Chersonissos, tedy až na několik výjimek, v hlavní sezóně vstupné obvykle neplatí. O to jsou pak ale dražší nápoje.

Co se týče sportu, Chersonissos nabízí skoro vše, co je v dnešní době běžné ve středomořských letoviscích: tenis, 18-ti jamkové golfové hřiště, mini golf, kurzy potápění, půjčovnu lodí, vodní lyžování, surfování, fitness centra, biliár, squash, volejbal anebo vodní park s velkými skluzavkami.

Do okolních měst se pohodlně dostanete místní autobusovou dopravou, do Heraklionu jezdí v sezóně každých 30 minut, stejně tak časté je autobusové spojení do sousedního letoviska Malia. Přibližně jednou za hodinu se jezdí do Agios Nikolaos anebo na letiště v Heraklionu.

Několik společností nabízí výlety lodí z místního přístavu, k populárním patří plavby do malé rybářské vesničky Sissi a rybářské výlety na člunu se skleněným dnem. Ve večerních hodinách si můžete rezervovat výlet na lodi i s večeří. Zajímavé bývají také plavby na neobydlený ostrov Dia.

Do vesniček ve vnitrozemí jezdí z Chersonissosu několikrát denně malý turistický vláček, oblíbené jsou především jízdy do krásných vesniček Koutouloufari a Piskopiano, ke kterým ale dojdete pohodlně i pěšky (1-4 km). Ve všech najdete dobré řecké taverny, které jsou obvykle o něco levnější a lepší než ty v Chersonissosu.

Ani milovníci historie nepřijdou v letovisku Chersonissos o dovolené na ostrově Kréta zkrátka, zajímavá je návštěva muzea Lychnostasis nebo kaple Agia Paraskevi. Pokud se vydáte do místního přístavu, možná zahlédnete pod hladinou moře starodávné molo, které vybudovali již Římané.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Aktuální články

Reklama